Perry's Ice Cream Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.95g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.95g |
| Saturated Fat | 6.58g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 105mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 105mg |
| Sugars | 26.32g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Almonds (Similarity score: 5.99)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 9.89)
- Ice Cream (Similarity score: 9.92)
- Ice Cream (Similarity score: 9.92)
- Ice Cream, Snickerdoodle (Similarity score: 9.99)
- Baskin Robbins Baseball Nut Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 10.67)
- 365 Everyday Value Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 11.05)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 11.26)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 12.53)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough And Chunks, Cookie Dough Batter (Similarity score: 12.75)
- Leonard Novelty Bakery Cannoli Chip N Dip (Similarity score: 12.87)
- Wonka, Magical Minis Rainbow Nerds Candy Frozen Dairy Dessert Cones, Vanilla With Birthday Cake, Vanilla With Strawberry (Similarity score: 13.04)
- Purple Cow, Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 13.62)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 13.62)
- Mousse Au Chocolat Artisanale (Similarity score: 14.98)
Ingredients List
- Milk
- Corn Syrup
- Cocoa
- Milkfat
- Whey
- Cocoa Paste
- Natural Flavouring
- E471
- E466
- E412
- E407
- Cream
- Dextrose
- Liquid Sugar
- Cake Base
- Caramel Swirls
- Pecan Nut
- Coconut Shreds
- Skimmed Milk
- Buttermilk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)