Gold selection Pulled Pork
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 26g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 26g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 40% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Corridor Sausage Co Chorizo Sausage (Similarity score: 20.69)
- Season Skinless & Boneless Sardines In Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 23.98)
- Patties (Similarity score: 26.14)
- Rib Steak (Similarity score: 30.21)
- Specially Selected Aldi Steak & Craft Ale (Similarity score: 31.80)
- Tortellini (Similarity score: 32.14)
- Conservas Catalina Bonito Del Norte Conservas Catalina (Similarity score: 32.53)
- Italian Susage Tortelloni (Similarity score: 33.20)
- Tortellini Boeuf Braisé (Similarity score: 33.38)
- Antonio Mozzarella Factory Jersey Made, Fresh Cheese Log (Similarity score: 33.93)
- Natural & Kosher Natural & Kosher, Fresh Mozzarella (Similarity score: 33.93)
- Asda Quiche Lorraine (Similarity score: 33.99)
- Filetes De Bonito (Similarity score: 35.34)
- Ambrosi Mozzarella Di Bufala Campana Aop (20% Mg) (Similarity score: 35.48)
- Salty, Peanut Protein Ice Cream (Similarity score: 35.69)
Ingredients List
- Pork Meat
- Smoke
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)