L'instant Rôtisserie Poulet rôti fermier label rouge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 961kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 961.0kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 36g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 36.0g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 28.999999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.0% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 0 |
| Sodium | 100.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco British Chicken Drumsticks (Similarity score: 30.24)
- Pesasur Pesasur Filets De Saumon À L'huile D'olive Vierge Extra Biologique (Similarity score: 30.52)
- Filets De Saumon À L'huile D'olive Extra Vierge Biologique (Similarity score: 30.52)
- Birchwood Farm British Chicken Drumsticks (Similarity score: 32.17)
- Birchwood Farm British Chicken Drumsticks & Thighs (Similarity score: 32.17)
- Geisha, Jfe Shoji Trade America Inc Fancy Smoked Baby Clams In Cottonseed Oil (Similarity score: 33.45)
- Auchan,le Traiteur Poulet Rôti Issu De Poulet Fermier Label Rouge (Similarity score: 33.93)
- Sainsburys Free Range Whole Chicken (Similarity score: 34.14)
- Atlantic Salmon Portion With Maple Bacon Rub (Similarity score: 36.61)
- Pavés De Légine (Similarity score: 39.22)
- Eroski Sardinas En Aceite De Oliva Bajas En Sal (Similarity score: 39.69)
- Produits Blancs Pilon De Poulet (Similarity score: 40.01)
- Auchan Cuisse De Poulet Jaune X2 (Similarity score: 40.45)
- Willow Farms Chicken Thighs (Similarity score: 40.49)
- Éric Bur Pesto Blanc (Similarity score: 41.26)