Movenpick Caramelita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1049kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1049kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.71698113207547% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.7% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 28.9g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mövenpick Caramelita (Similarity score: 4.24)
- Ice Cream, Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 9.55)
- Wonka, Magical Minis Rainbow Nerds Candy Frozen Dairy Dessert Cones, Vanilla With Birthday Cake, Vanilla With Strawberry (Similarity score: 10.70)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 11.76)
- Thiriet Bûche Glacée (Similarity score: 11.84)
- Chocolate Caramel Crunch, Chocolate Caramel (Similarity score: 12.59)
- Baskin Robbins Baseball Nut Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 14.36)
- Prrivate Selection Ice Cream, Chocolate Eclair (Similarity score: 14.47)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Almonds (Similarity score: 14.58)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 14.71)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough And Chunks, Cookie Dough Batter (Similarity score: 14.72)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 15.46)
- Gelatelli Ice Cream Cups (Similarity score: 15.63)
- Perry's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 15.73)
- 365 Everyday Value Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 15.86)
Ingredients List
- Whole Milk
- Whey Powder
- Egg Yolk
- Caramelised Sugar
- Whole Milk Powder
- Citrus Fibre
- Salt
- Natural Flavouring
- Au
- Nz
- See Underneath Peel Off Label For Importer Details ) Lagerung Bei
- Cream
- 180c ?
- Sugar
- Glucose Syrup
- Sweetened Condensed Milk
- Water
- Skimmed Milk Powder
- Dextrose
- Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)