Wonka, magical minis rainbow nerds candy frozen dairy dessert cones, vanilla with birthday cake, vanilla with strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.27g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.27g |
| Saturated Fat | 4.55g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 57.23270440251572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 102mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 102mg |
| Sugars | 29.55g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 6.23)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough And Chunks, Cookie Dough Batter (Similarity score: 7.15)
- Mövenpick Caramelita (Similarity score: 9.83)
- Movenpick Caramelita (Similarity score: 10.70)
- Leonard Novelty Bakery Cannoli Chip N Dip (Similarity score: 12.18)
- Baskin Robbins Baseball Nut Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 12.74)
- Perry's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 13.04)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 13.48)
- Ice Cream, Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 13.60)
- Thiriet Bûche Glacée (Similarity score: 13.79)
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream With Marshmallows & Almonds (Similarity score: 14.73)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Almond (Similarity score: 16.51)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 17.04)
- Black Forest Cake Chocolate Ice Cream With Cherry Swirl & Chocolate Cake Pieces (Similarity score: 17.10)
- Tops Premium Ice Cream (Similarity score: 17.84)
Ingredients List
- Birthday Cake
- Propylene Glycol Monostearate
- Cellulose Gel
- E412
- Monoglycerides
- Natural Flavouring
- E410
- E466
- E160b
- Turmeric Oleoresin Color
- Salt
- Skimmed Milk
- Strawberry
- Skimmed Milk
- Cone
- Sugar
- Cream
- Corn Syrup
- Cone Coating
- Nerds
- Tapioca Maltodextrin
- Propylene Glycol Monostearate
- Cone
- Natural Flavouring
- E330
- Cellulose Gel
- E412
- Monoglycerides
- Beet Juice Color
- E410
- E466
- Modified Starch
- Beta Carotene Color
- Sugar
- E160b
- Salt
- Cream
- Corn Syrup
- Cone Coating
- Nerds
- Tapioca Maltodextrin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)