Auchan,Auchan Bio Crème glacée chocolat bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 820kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 820kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.6g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 63.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.3% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 9 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Nestlé Extrême Chocolate Brownie (Similarity score: 11.03)
- L’angelys Bûche Glacée Chocolat Blanc & Cassis (Similarity score: 11.34)
- Nestlé,extreme Cookies & Cream (Similarity score: 12.78)
- L'artisan Givré Crème Glacée Café (Similarity score: 13.13)
- Gelato (Similarity score: 16.06)
- Morrisons Chockas Mint Choc (Similarity score: 17.26)
- Cadbury Flake (Similarity score: 19.64)
- La Ibense Bornay Kinder Blanco (Similarity score: 21.41)
- Carrefour Bûche Citron Meringué (Similarity score: 22.12)
- Gelato (Similarity score: 22.45)
- Wicked Sister Madagascan Vanilla Bean (Similarity score: 22.90)
- Gilfi Glace Vanille (Similarity score: 23.01)
- Nice (Similarity score: 23.11)
- Mamie Nova Offre Maxi Crème Chocolat Noir Intense (Similarity score: 23.67)
- Erhard Crême Glacée Bio Chocolat (Similarity score: 24.08)