Wilde sardienen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 24g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 24g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 21.875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.9% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ramirez Sardines À L'huile D'olive Extra Vierge Bio (Similarity score: 0.00)
- Thon Entier Á L'huile D'olive (Similarity score: 14.01)
- The Co Operative Mackerel Fillets In Brine (Similarity score: 19.29)
- Panache Des Landes Tartinable Rillettes 100% Canard Au Piment D'espelette (Similarity score: 19.47)
- Fish 4 Ever, Waitrose Pitted Green Olives (Similarity score: 21.34)
- Inland Market Atlantic Salmon Boneless Fillets (Similarity score: 22.53)
- Cocagne,ramirez & Ca (filhos) Sa Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 22.63)
- Pelican Filet De Saumon Marinés Façon Teriaki (Similarity score: 23.76)
- Portillo Pan Rústico Cortado (Similarity score: 24.99)
- Crustarmor Rillettes De Sardine À La Créole (Similarity score: 25.19)
- Chicken Nuggets (Similarity score: 26.51)
- Bela Lightly Smoked Portuguese Sardines In Lemon Flavored Extra Virgin Olive Oil (Similarity score: 27.41)
- Tortellini Boeuf (Similarity score: 27.68)
- I Epstein & Sons Inc Sardines In Olive Oil (Similarity score: 28.77)
- Marks & Spencer 2 Scottish Lochmuir Lemon & Herbs Salmon Fillets (Similarity score: 29.59)