Made farmer cheese with cranberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 814kj (195 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 814.0kj (195 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.11g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 74.97749774977498% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.0% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 7 |
| Sodium | 28.24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28.2mg |
| Sugars | 11.11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wicked Sister Madagascan Vanilla Bean (Similarity score: 19.36)
- Morrisons Chockas Mint Choc (Similarity score: 21.00)
- Nice (Similarity score: 21.26)
- Fromage De Chèvre Frais (Similarity score: 21.88)
- Casino Crème Semi Épaisse Légère (Similarity score: 22.69)
- Netto Cône Pistache Chocolat (Similarity score: 22.90)
- Nestlé,extrême Cône Vanille & Caramel Chocolat Craquant Extrême Les Sélections (Similarity score: 23.53)
- Rewe Beste Wahl Maxi Crisp (Similarity score: 24.00)
- Skyr Traditional Icelandic Whole Milk Yogurt With Honey (Similarity score: 24.68)
- Nestlé,extreme Cookies & Cream (Similarity score: 25.08)
- Cadbury Flake (Similarity score: 25.32)
- L’angelys Creme Glacèe (Similarity score: 25.49)
- Nestlé Nestlé Extrême Chocolate Brownie (Similarity score: 25.56)
- Auchan,auchan Bio Crème Glacée Chocolat Bio (Similarity score: 25.71)
- Bonpreu Gelat De Xocolata (Similarity score: 25.75)
Ingredients List
- Cultured Pasteurized Grade A Milk
- Sugar
- Cranberry
- E202
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)